Diablo 3 – farmienie golda – Poradnik.

Diablo 3

Farmienie złota czy też gold farming to (nie)stety dzień powszedni w niemal każdej grze mmo. Jeśli chcemy mieć dostęp do potężnych przedmiotów, ekwipunku, zbroi i broni musimy posiadać spore ilości złota, chyba że chcemy pójść na skróty i wydać realne pieniądze. Załóżmy jednak, że chcemy uniknąć wydatków gotówki i jesteśmy gotowi zainwestować trochę naszego czasu żeby zebrać większe ilości złota, które pozwolą nam na zakup upragnionego sprzętu. W Diablo 3 brak złota da się odczuć szczególnie po dojściu do poziomu trudności Inferno. Nagle okazuje się, że nasz ekwipunek jest po prostu za słaby na tym poziomie trudności i czekają nas spore zakupy w Domu Aukcyjnym (Auction House). Oczywiście możemy też skupić się na farmieniu magicznych przedmiotów ale na potrzeby tego poradnika załóżmy, że naszym celem jest złoto.

Wskazywanie konkretnych farming spotów (czyli konkretnych miejsc do farmienia złota) w przypadku Diablo 3 mija się z celem gdyż Blizzard wraz z kolejnymi updatami zmienia część tych miejsc, gdzie farmi bardzo dużo graczy. Tak stało się już z Królewskimi Kryptami i goblinem skarbnikiem, który respawnował się zawsze w tej samej piwnicy. Miejsca te pozwalały na stosunkowo szybkie wzbogacenie się jednak Blizzard w ostatnich aktualizacjach to zmienił. W związku z tym w poniższym poradniku znajdziecie raczej zbiór ogólnych porad i informacji, które mam nadzieję pomogą, szczególnie graczom zaczynającym farmienie. Dla weteranów pewnie będą to rzeczy oczywiste i banały ale nie ukrywajmy, weterani nie szukają poradników.

Diablo 3 – zarabianie złota.

Poniżej znajdziecie kilka ogólnych porad, które mam nadzieję pomogą Wam usprawnić i usystematyzować proces zarabiania złota w Diablo 3.

Ekwipunek – jeśli gracie już trochę na pewno zauważyliście, że niektóre magiczne przedmioty (niebieskie, żółte, legendarne i setowe) dają bonus do ilości znajdowanego złota. Bonus ten wyrażany jest procentowo, czyli na przykład 18% więcej złota od potworów itd. Jeśli chcemy skompletować ekwipunek pod tak zwanego Gold Finda (w skrócie GF), warto zacząć kompletować go już wcześniej i wraz z postępem gry odkładać sobie przedmioty z bonusem do GF do naszej skrytki. Większość graczy stosuje metodę kompletowania dwóch lub trzech zestawów ekwipunku, jeden z nich to najlepszy ekwipunek do “przechodzenia gry”, walk z trudnymi bossami/elitami itd, a pozostałe zestawy służą właśnie farmieniu złota (GF) lub magicznych przedmiotów (MF – Magic Find). Oczywiście jeśli uda nam się skompletować ekwipunek, które jest i bardzo dobry i daje bonus do złota tym lepiej dla nas. Maksymalna wartość bonusu do znajdowania złota – Gold Find wynosi najprawdopodobniej 479% w przypadku Łowcy Demonów i 469% w przypadku pozostałych klas, dokładną rozpiskę tej wartości znajdziecie na końcu poradnika.

Męstwo Nefalemów / Nephalem Valor – jest to bonus, który otrzymujemy po osiągnięciu 60 levelu. Każda postać na 60 lvl po zabiciu elite moba (złoty boss z obstawą lub 3-4 niebieskich bossów) otrzymuje 1 poziom Męstwa Nephalemów. Każdy poziom tego bonusu daje nam 15% premii do znajdowania złota i magicznych przedmiotów. Bonus ten kumuluje się do 5 poziomów, co znaczy że maksymalny bonus jaki możemy uzyskać dzięki Męstwu Nephalemów to 75% do GF i MG osiągany po zabiciu 5 elitarnych mobów. Bonus ten trwa 30 minut, a zabicie kolejnego elite moba powoduje jego odnowienie na kolejne 30 minut. Pamiętajcie, że wyjście z gry, przejście do następnego aktu czy też zmiana którejkolwiek umiejętności spowoduje zniknięcie tego bonusu.

Klejnoty – ten element poradnika wiąże się właściwie z ekwipunkiem. Jeden rodzaj klejnotów – szmaragdy (zielone) umieszczone w gnieździe w hełmie dają bonus do ilości znajdowanego złota. Jeśli więc nastawiamy się na farmienie złota i maksymalizowanie współczynnika złota od potworów powinniśmy zainwestować w hełm, który bazowo ma bonus do GF, a oprócz tego wolne gniazdo, w którym będziemy mogli umieścić szmaragd możliwie najwyższego poziomu. Szmaragd najwyższego poziomu daje dodatkowe 31% do złota od potworów.

Towarzysze – kolejny sposób na zwiększenie naszego współczynnika gold find to ekwipunek naszego towarzysza. Nasza postać otrzyma 20% Gold Find generowanego przez naszego towarzysza. Czyli jeśli nasz towarzysz będzie będzie miał na sobie przykładowo ekwipunek dający 100% więcej złota od potworów, nasza postać otrzyma bonus 20%. Maksymalny bonus jaki możemy otrzymać dzięki ekwipunkowi towarzysza to 25%.Szybkość – bardzo ważnym elementem zarabiana złota w Diablo 3 jest odnalezienie właściwego farming spota. Z powodów przytoczonych na początku poradnika nie ma sensu podawanie konkretnych miejsc bo w wyniku działań Blizzard znikają one dość szybko. Możemy wyróżnić 2 ogólne techniki farmienia: krótką i długą. Krótka polega na odnalezieniu jednego w miarę małego miejsca gdzie występuje np. elita, mini boss, złota skrzynia ze skarbami itd. Następnie powtarzamy to miejsce dużą ilość razy. Czyli wchodzimy do gry, farmimy, teleportujemy się do miasta, wychodzimy z gry (jest to szybsze niż wychodzenie z gry będąc w lokacji poza miastem), klikamy Wznów Grę i farmimy od nowa. Długa metoda polega po prostu na wykonywaniu questa lub kilku questów i zbierania wszystkiego co nam wypadnie po drodze. Wielu graczy zdaje się farmić w ten sposób na III Akcie.

Magiczne przedmioty – w czasie farmienia golda na pewno będzie nam wypadać również trochę magicznych przedmiotów. Oczywiście warto je zbierać i sprzedawać u kupca, lub jeśli są wyjątkowo dobre wystawiać je w Domu Aukcyjnym. Dzięki temu wygenerujemy dodatkowy dochód.

Maksymalny Gold Find – a teraz obiecana w pierwszym punkcie rozpiska maksymalnych wartości bonusu do złota od potworów. Poniżej znajdziecie maksymalne wartości Gold Find dla poszczególnych elementów ekwipunku:

UPDATE: Jak trafnie zauważył jeden z naszych czytelników w komentarzu, błędnie podane były wartości GF dla amuletów – już poprawione.

Amulet: 40 %
Wszystkie pozostałe sloty oprócz broni: 11 x 25 % = 275 % (hełm, naramienniki, napierśnik, karwasze, rękawice, pas, spodnie, buty, 2 x pierścień, lewa reka)
Klejnot w hełmie (szmaragd): maksymalnie 31 % (Promienisty Gwiaździsty Szmaragd – Radiant Star Emerald)
Amulet towarzysza: 40% x 20% nasz bonus = 8 %
Pierścienie towarzysza i lewa ręka: 3 x 25% x 20% nasz bonus = 15 %
Męstwo Nefalemów / Nephalem Valor: maksymalnie 75 % (5 x 15%)
Kapliczka Szczęścia: 25 %
Łowca Demonów umiejętność Towarzysz, Runa: Fretka: 10 %

W komentarzach zapraszam do wpisywania własnych farming spotów lub Waszych wyników złota wyfarmionego przez godzinę.

6 Responses to “Diablo 3 – farmienie golda – Poradnik.”

 1. Dawid says:

  Są błędy w danych dotyczących max GF w itemach. W amulecie max jest 40%, w pierścieniach 25%. Warto dodać, że nikt o zdrowych zmysłach nie wrzuci klejnotu wartego 20mln złota w hełm :) W porównaniu do tego o kilka klas niższego, który daje 21% jest to ledwie 10% różnicy, czyli pewnie kilka miesięcy farmienia 24h/dobę, żeby się zwrócił koszt :) Z moich obliczeń wyszło około 300% max GF z pomocnikiem +/- 20%, do tego NV 75%. Kapliczki nie warto wymieniać bo zdarza się na tyle rzadko, że te 25% na 2 minuty jest praktycznie nieodczuwalne. Są też pewnie kombinacje zestawów dodające premie GF, być może więcej niż da się wycisnąć z rzadkich itemków. Na pewno jest też broń legendarna dająca MF, więc prawdopodobnie istnieje też jakaś dająca GF (można dać pomocnikowi, a jeśli ma dobry dps także samemu nosić).

 2. bartek says:

  Max w pierscieniu to 20!!
  pozatym klejnot 31:D kto jest na tyle glupi by wsadzic tak drogi kamien w helm. max 24 to chyba max wyzej juz szkoda kasy
  ja mam 302 bez pomocnika, z fredka. jak by kupowac ity same 25% to moze by wyszlo z 330-340%
  ale to chyba tylko jakis bezrozumny by zrobil, koszt przewyższa zysk.!!
  z nefalemami i pomocnikiem mam okolo 400 wiec tez jest ok wicej mi nie trzeba:D

 3. etinar says:

  Mam 2 pytania:
  1. towarzysz…słyszałem opinię, od osoby która grała jakiś czas temu, że obecność towarzysza obniża drop złota i przedmiotów, prawda czy fałsz?
  Mam Męstwo nefalenów – happy hour 😉 i przez chwilę biegałem z templariuszem (amulet +20% złota, pierścień +12%)i nie zauważyłem różnicy ani na plus ani minus
  2. złodziejaszek… gram, któryś raz na Koszmarze i od jakiegoś czasu złodziejaszek się nie pojawia lub bardzo sporadycznie. Czy tak jakiś limit przejść przez dany poziom w tej kwestii? Na piekielnym poziomie jest praktycznie na każdej planszy

 4. GLight says:

  1) TO NIE PRAWDA!!! Tyczy się to tylko grania w multi (ilość znajdowanego złota poszczególnych postaci jest dodawana i dzielona przez ilość graczy) to nie dotyczy towarzyszy, mało tego przy łatce 1.4 granie z kolegami nie będzie oznaczało dzielenia współczynników znajdowania ;).
  2) Złodziejaszek jest generowany przez serwer a im wyższy poziom trudności tym częściej się pojawia ;).

  P.S. najskuteczniejsza metoda na zbieranie złota według mnie to łażenie po lokacjach w Piekle i zbieranie złota z potworów (najlepiej ustawić się na ostatnie zadanie, ponieważ mamy 2 dodatkowych towarzyszy nie zabierających współczynników ]:> – zagracie zobaczycie dlaczego) jak ustawimy sobie połowe możliwego współczynnika znajdowania (jakieś 280%) w 20 min (bywa że w 15 :D) robimy 100k golda (przynajmniej monkiem dps tak robię).

 5. nn says:

  max w pierscienie tu 23 a klejnot da rade wyjac wiec nie pajcuje jak nie wiesz.

 6. Manwe says:

  Posiadając nawet zestaw, któy daje ponad 450% do GF, to postać mająca 60 poziom i (100) poziom mistrzowski, powinna mieć tego ponad 750%. Zastanawiam się tylko jak to się kalkuluję, to znaczy np. ile jest w stanie odłożyć złota w godzinę? Ja powoli, w wolne wieczory, dąże do tego ale mam poziom 60(15) dopiero. Czy ktoś mógł by to trochę przybliżyć?

Zostaw komentarz