FOnline 2238 czyli nieoficjalny Fallout Online.

f2238

Fani serii Fallout, kilka miesięcy temu (styczeń 2012) musieli pożegnać się z marzeniami o Fallout Online, nad którym pracował Interplay. Na mocy ugody zawartej przez Interplay i Bethesda wszelkie prawa do gry MMO w świecie Fallout przeszły do Bethesdy, a firma ta nie ma na chwilę obecną planów wydania takowej gry. Dziś chciałem Was jednak zainteresować projektem FOnline 2238, który od kilku lat tworzony jest przez grupę deweloperów, głównie z Rosji i Polski. Na wstępie należy zaznaczyć, że jest to projekt niekomercyjny, tworzony za darmo przez niewielką grupkę programistów. Co za tym idzie FOnline 2238 jest od dawna w fazie Open Beta i nie wiadomo czy kiedykolwiek się to zmieni. Ze względu na “chałupniczy” charakter projektu musimy się też liczyć z okresowymi padami serwera, niezbyt dużą ilością graczy itd. Zacząłem od złych stron ale oczywiście FOnline 2238 ma też kilka bardzo istotnych zalet. Zacznijmy jednak od początku, czym właściwie jest ta gra.FOnline 2238 to gra MMORPG oparta na silniku FOnline. Obecnie gra dostępna jest jedynie w angielskiej wersji językowej. Akcja gry toczy się w roku 2238 czyli 3 lata przed wydarzeniami znanymi z gry Fallout 2. Świat, w którym toczy się gra to połączenie map z Fallout 1 i Fallout 2 wraz z kilkoma nowymi lokacjami. Wizualnie gra opiera się całkowicie na grafice znanej z dwóch pierwszych części gry. Zresztą do uruchomienia FOnline 2238 będziemy potrzebowali kopii gry Fallout 2 (a dokładniej plików master.dat i critter.dat). Mapę świata gry możecie obejrzeć poniżej:

FOnline 2238

Ogólnie osobiście mogę polecić FOnline 2238 ale wyłącznie hardkorowym fanom pierwszych dwóch części Fallouta. Jeśli nigdy nie grałes w F1 i F2 możesz mieć spore problemu z ogarnięciem o co chodzi. Wracając jednak do samej gry należałoby napisać słów kilka o tym co udało się stworzyć devom w Fonline 2238. Mamy więc całkiem rozbudowany system craftingu, połączony z systemem profesji. Możemy więc za pomocą różnych surowców zebranych w losowych miejscach na mapie tworzyć przedmioty poczynając od prostych narzędzi czy lekarstw na broni kończąc. Dodatkowo jeśli posiadamy skill na odpowiednim poziomie i dysponujemy odpowiednią sumą pieniędzy możemy znaleźć nauczyciela i nauczyć się profesji, np. Gunsmith czy Armorer. Dzięki tym profesjom będziemy mogli tworzyć dużo więcej zaawansowanych przedmiotów.

Fonline 2238

Jeśli chodzi o questy to tu sprawa jest raczej w powijakach. Oczywiście questy i zadania znane z dwóch części Fallouta zostały usunięte. Twórcy wprowadzili do gry kilka questów, z czego część jest naprawdę interesujących. Pozostałe to raczej bardzo nieskomplikowane zadania na zasadzie przynieś, zanieś, pozamiataj. Skoro nie ma questów to o co chodzi w grze? No właśnie, nie wspomniałem jeszcze, że FOnline 2238 to bardzo trudna gra, bardzo wielu nowych graczy rezygnuje po kilku godzinach gry i kilku/kilkunastych zgonach. Należy tu wspomnieć, że za każdym razem gdy giniemy tracimy wszystkie przedmioty, które mieliśmy przy sobie. Nasze skille i doświadczenie pozostają niezmienione, jednak cały zbierany w pocie czoła ekwipunek znika bezpowrotnie. Oczywiście istnieją pewne sposoby na zapobieganie takim stratom. I tu mamy przykład kolejnego dość ciekawego, można powiedzieć nawet nowatorskiego, rozwiązania wprowadzonego przez twórców FOnline 2238. Chodzi mianowicie o stworzenie własnego namiotu/domostwa na pustkowiu, w którym będziemy mogli przechowywać nasz ekwipunek (który nie zniknie po naszej śmierci). W tym celu musimy zdobyć 10 skór z Brahmina (taka Falloutowa krowa), znajdujemy odpowiednie miejsce na pustkowiu i używamy umiejętności Science na skórach. Ta-da i namiot gotowy, teraz mamy już naszą mini bazę wypadową, w której warto zostawić sobie zapas broni, amunicji czy leków. Kiedy już nabędziemy więcej doświadczenia i zdobędziemy odpowiednio dużą sumę pieniędzy możemy wraz z przyjaciółmi (minimum 3 graczy jeżeli dobrze pamiętam) założyć frakcję/gang i nabyć odpowiednią bazę jak opuszczona kopalnia czy ranczo na pustkowiu. Dysponując taką frakcją możemy na przykład przejmować kontrolę nad miastami i czerpać z tego zyski. Niektóre questy wykonamy też tylko w kilku graczy.

Podsumowując FOnline 2238 jest moim zdaniem bardzo rozbudowanym i solidnym ale nadal darmowym projektem nieoficjalnym. Co za tym idzie nie możemy się spodziewać gotowego produktu z pełnym supportem. Musimy się liczyć z pewnymi niedogodnościami. Jeśli jednak jesteś miłośnikiem pierwszych dwóch części Fallout zdecydowanie polecam spróbować i dać szansę FOnline 2238. Oficjalna strona projektu być może nie imponuje – http://fonline2238.blogspot.com/ ale znajdziecie na niej informacje o pobraniu i instalacji gry.

FOnline 2238

3 Responses to “FOnline 2238 czyli nieoficjalny Fallout Online.”

  1. VanderOfDark says:

    sama gra Fallout mi się bardzo podobała a na to będe czekał 😀

  2. Falloutomaniak says:

    Powiem tyle czy beta czy nie i tak gra bardzo fajna :)

  3. ZnawcaFOnline says:

    Napiszcie coś o innych serwerach, np. FOnline TLA mk2, oryginalnym TLA, które było wcześniej niż 2238, polskim seerwerze Desert Europe, Wasteland 2155. 2238 od dłuższego czasu jest niegrywalne i lepiej przesiąść się na lepsze serwery, które oferują prawdziwy fun niż męczyć się grając w to.

Zostaw komentarz