Forge of Empires Poradnik dla początkujących

Forge of Empires

Forge of Empires to darmowa gra strategiczna, dostępna przez przeglądarkę. Wiele osób kojarzy tą grę z takimi tytułami jak Age of Empires czy The Settlers. I rzeczywiście fani tego rodzaju strategii powinni być zadowoleni z Forge of Empires. Poniżej znajdziecie poradnik dla początkujących w Forge of Empires. Zawiera on opis podstawowych funkcji i zagadnień w grze. Jeśli macie dodatkowe pytania zachęcamy do zadawania ich w komentarzach.

Zagraj w Forge of Empires

Po rejestracji w Forge of Empires, która zajmie Wam dosłownie chwilę możecie rozpocząć swoją przygodę w świecie tej darmowej gry strategicznej. Powita Ragu Srebrny Język, który będzie Waszym doradcą. Na początku da Ci też kilka prostych misji, które nauczą Cię głównych zasad Forge of Empires. Pamiętaj, że najeżdżając kursorem myszki na dany element i trzymając go chwilę nieruchomo zobaczysz chmurki z opisami tych funkcji. Warto na początku gry sprawdzić dostępne przyciski tak aby mieć ogólne rozeznanie.

Forge of Empires Poradnik dla początkujących

Nazwa miasta – dwukrotne kliknięcie w nazwę miasta otworzy profil gracza. Możemy w nim nadać naszemu miastu własną nazwę, a także wpisać surowce i materiały, którymi chcemy handlować. Handel surowcami na razie Cie nie dotyczy ale warto będzie tu wrócić w późniejszym etapie. W przyszłości będziemy mogli tu wypisać towary, których szczególnie potrzebujemy do rozbudowy oraz te których mamy nadwyżkę i chcielibyśmy je wymienić na coś innego. W Forge of Empires możemy pomagać innym graczom przez klikanie w ich budynki. Możemy raz na 24 godziny podrasować danemu graczowi jeden rodzaj budynków. Klikanie budynków kulturowych zwiększy Zadowolenie w mieście gracza. Klikanie budynków produkcyjnych zwiększa ich wydajność, a motywowanie Domów mieszkalnych zwiększa ilość pozyskiwanych z nich monet (x2). W związku z tym często przy nazwach miast innych graczy możesz zobaczyć skróty typu ZPD (lub te literki w innej kolejności). W przypadku kolejności ZPD gracz informuje nas, że najbardziej zależy mu na Zadowoleniu, w drugiej kolejności na Produkcji i na końcu na Domach Mieszkalnych. Jeśli więc chcemy pomóc takiemu graczowi kliknijmy podrasujmy mu jakiś budynek kulturowy. Jeśli któraś z naszych budowli została odwiedzona i podrasowana przez innego gracza zobaczymy nad nią złotą gwiazdkę. Wypada się wtedy odwdzięczyć odwiedzając miasto gracza i polepszając jemu jakiś budynek. Listę graczy, którzy odwiedzili Twoje miasto znajdziesz w Ratuszu.

Ranking, Populacja i Zadowolenie

Na prawo od nazwy miasta zobaczysz dwa pola z ikoną i z liczbą. Pierwsze z tych pól wskazuje nasze miejsce w globalnym rankingu graczy Forge of Empires. Ranking ten zależny jest głównie od ilości wygranych bitew. Drugie okno zawiera informacje o aktualnej liczbie ludności w naszym mieście. Liczba ta wpływa na Zadowolenie, a także odpowiednia liczba mieszkańców będzie nam potrzebna do budowania określonych budynków wojskowych czy produkcyjnych. Zaraz obok liczby naszych mieszkańców zobaczycie ikonkę buźki, reprezentuje ona poziom zadowolenia. Możemy najechać na buźkę kursorem, a po chwili pojawi sie okienko z dokładnymi informacjami o wpływie obecnego zadowolenia na produkcję itd.



Epoka i Punkty Rozwoju

Na samej górze ekranu, po środku znajdziemy okienko z nazwą obecnej epoki, w której jest nasze miasto. Zaraz pod nazwą epoki widoczna jest liczba naszych Punktów Rozwoju. Co godzinę otrzymamy 1 Punkt Rozwoju, ich maksymalna liczba to 10. Po najechaniu na pasek Punktów Rozwoju zobaczymy kiedy otrzymamy kolejny punkt. Klikając przycisk + obok paska Punktów Rozwoju będziemy mogli dokupić punkty za monety lub diamenty. Punktami Rozwoju płacimy za wynajdowanie nowych technologii oraz za rozbudowę Pereł Architektury (to specjalne budynki, o których napiszemy niżej).

Menu budowy, sprzedawanie i przenoszenie budynków.

W lewy dolnym rogu ekranu zobaczycie 9 ikonek w dwóch wierszach. W pierwszej linii od lewej znajdziecie Menu Budowy (dłoń z młotkiem). Po kliknięciu w tą ikonkę w lewym dolnym rogu otworzy się menu z dostępnymi budynkami. U góry pod paskiem Punktów Rozwoju rozwinie się również dodatkowe menu z 3 ikonami.

Forge of Empires Sterowanie

Pierwsza z nich, ta ze znaczkiem dolara pozwala na przejście w tryb sprzedawania budynków. Sprzedanie budynku pozwoli nam na odzyskanie części monet i zaopatrzenia, a także zwolnieniu części populacji do dostępnej puli. Środkowy przycisk (z czteremi strzałkami) pozwoli nam na przenoszenie już stojących budynków w inne miejsca. Ostatnia ikonka pozwal na wyjście z trybu sprzedawania czy przenoszenia budynków.

Skarbiec

Wróćmy na chwilę do górnego paska, w prawym górnym rogu ekranu znajdziemy informacje o stanie naszego skarbka czyli o ilości posiadanych Monet, Zaopatrzenia, Medali oraz Diamentów (waluta premium w Forge of Empires). Jeśli gramy w Forge of Empires na kilku różnych światach to dysponujemy jednym, wspólnym skarbcem. Po prawej stronie znajduje się ikonka z plusem. Pozwala ona na kupowanie dodatkowych diamentów za gotówkę.

Status budynków

Po prawej stronie ekranu znajdziemy mały, pionowy panel, który będzie nas informował o statusie naszych budynków i całego królestwa. Będą się w nim pojawiały różne ikonki w zależno od tego co akurat dzieje się w grze.

Buźka – jej wyraz wskazuje na poziom Zadowolenia naszych mieszkańców.

Skrzynia – oznacza, że w budynku zakończono produkcję i zebrano wytworzonych materiałów.

Księżyc – oznacza, że w którymś budynku nie rozpoczęto produkcji.

Łańcuch – ta ikonka oznacza, że któryś z budynków nie ma dostępu do drogi.

Rybi szkielet – zaopatrzenie lub materiały stworzone w jednym z budynków uległo zepsuciu.

Błyskawica – nasze miasto zostało napadnięte, a jeden z budynków splądrowany.

Złota Skrzynia – inny gracz odwiedził nasze miasto i zmotywował nasz budynek (daje to bonus temu budynkowi).

Złota gwiazda – budynek kulturowy lub ozdoba w naszym mieście zostały odrestaurowane przez innego gracza. Dzięki temu przez najbliższe 12 godzin budynek ten będzie dawał 2 razy większe zadowolenie.

Jeśli klikniemy symbol w bocznym panelu ekran wyśrodkuje się na buydnku, którego dotyczy powiadomienie.

Na koniec naszego poradnika dla początkujących Forge of Empires wróćmy jeszcze na chwilę do panelu z 9 ikonkami w prawym dolnym rogu ekranu. O pierwszej ikonce (dłoń z młotkiem) już wspominaliśmy jest to Menu Budowy. Menu to jest bardzo proste i nie wymaga chyba większych wyjaśnień.

Forge of Empires Sterowanie

Drugi przycisk z sylwetkami 3 ludzi dotyczy globalnego rankingu oraz Gildii. Znajdziemy tu między innymi otrzymane zaproszenia do Gildii lub informacje o Gildii do której już należymy, forum Gildii itd. Trzeci z rzędu przycisk odpowiada za rozwijanie nowych technologii. W Forge of Empires podobnie jak w grach typu Civilization musimy wynajdować nowe technologie aby uzyskać dostęp do nowych budynków czy jednostek. Przy każdej technologii zobaczymy koszt jej rozwinięcia oraz jakie budynki i jednostki będziemy mogli dzięki niej zbudować. Jak już wspominałem Technologie rozwijamy za pomocą Punktów Rozwoju. Kolejna ikona w panelu to Mapa kontynentu. Widać na niej prowincje, które możemy odkrywać, a następnie podbijać. Kliknięcie w odkrytą już prowincję pokaże nam jej sektory, a kliknięcie w sektor pokaże nam z jakimi siłami przyjdzie nam się zmierzyć by sektor podbić. Oprócz ataku mamy także opcję Negocjacja, która pozwoli nam wykupić prowincję płacą Monetami, Zaopatrzeniem czy surowcami. Od nas zależy czy wybierzemy drogę podboju militarnego czy ekonomicznego. Kolejne prowincje będziemy mogli odkrywać i podbijać wraz z postępem gry, także nie zdziw się jeśli przez jakiś czas nie będziesz miał żadnej nowej prowincji do zaatakowania.

Forge of Empires Mapa

Piąty przycisk w górnym rzędzie, ten z wizerunkiem hełmu, pozwala na zarządzania naszą armią. Znajdziemy tu jednostki wojskowe, którymi akurat dysponujemy. Możemy tu między innymi leczyć ranne w walce jednostki i przenosić żołnierzy pomiędzy naszą armią atakująca, armią obronną i zasobami czyli rezerwą. Jednostki przeniesione do zasobów będą się z czasem leczyć jednak proces ten będzie dosyć powolny. Możemy także ekspresowo uleczyć jednostki będziemy jednak musieli za to zapłacić diamentami. Szósta ikona (pudełko ze strzałką) to Inwentarz, znajdziesz tu wszystkie zdobyte, otrzymane i kupione przedmioty typu specjalne budynki, Perły Architektury, paczki z Punktami Rozwoju itd.

Siódmy przycisk z wizerunkiem młotka aukcyjnego to Targowisko, tu możemy handlować wytworzonymi przez nas materiałami. To menu również jest dosyć proste i intuicyjne i nie trzeba go za dużo tłumaczyć.

Forge of Empires Targowisko

Zostaw komentarz