Gra stworzona dla miłośników kultury i świata antycznego. Została stworzona przez niemiecką firmę Gameforge, jednak popularnością cieszy się zarówno w Polsce jak i Wielkiej Brytanii. Zaliczana jest do darmowych gier przeglądarkowych MMOSG. Początkujący gracz loguje się na jednym z osiemnastu światów (nazwanych od liter alfabetu greckiego), potem zaś zostaje umieszczony na jednej w wysp spośród kilkudziesięciu archipelagów. Co ważniejsze, jedna wyspa jest terenem należącym do kilku, bądź kilkunastu graczy. Wspólnie zbierają surowiec podstawowy, którym jest drewno oraz rozbudowują kopalnie towarów luksusowych (marmur, siarka, wino, kryształ).
Nie masz jeszcze darmowego konta – zapraszamy na Ikariam Rejestracja. Wejdź i zacznij zabawę z tysiącami innych graczy!
Gracze posiadają własne osady, które rozbudowy wuja za zgromadzone w magazynach dobra. Celem rozgrywki jest maksymalne umocnienie i rozprzestrzenianie swego imperium. Początkowo gracz zmuszony jest do współpracy z innymi rywalami na drodze dyplomatycznej i gospodarczej. Z czasem jednak zdobywa doświadczenie, bogactwo a co najważniejsze silną i zdyscyplinowaną armię, która stanowi jego furtkę do zwycięstwa. Koszt utrzymania sprawnej armii jest jednak spory, co zmusza początkujących graczy do odłożenia planów podboju świata na okres dalszy.
|
|
Plusem rozgrywki w grze Ikariam jest brak tur. Wszelkiego rodzaju budynki i jednostki powstają nawet wtedy gdy nie jesteśmy zalogowani, choć wiąże się to oczywiście z dużą ilością czasu (od kilku minut na początku rozgrywki do kilku dni dłuższym czasie). Dodatkowo w grze istnieje surowiec zwany „ambrozją”. Pozwala on na wykupywanie innych osad oraz rozbudowę przemysłu wydobywczego na wyspie. Można go zdobywać drogą zwykłej rozgrywki, bądź też wykupić za pomocą karty kredytowej lub przez wysłanie wiadomości sms.
Ikariam – Świat Gry
Gracz, zamierzający poddać się rozrywce, którą daje Ikariam powinien przyjrzeć się bliżej sposobom zarządzania osadą. Do jego dyspozycji oddanych jest czterech doradców, każdy zajmuje się inną dziedziną życia. Pierwszy dba o rozbudowę i finanse naszego imperium, drugi poświęca swój czas na sprawy wojskowe, trzeci zgłębia tajniki nauki i unowocześnia naszą osadę, zaś czwarty dba drogą dyplomacji o dobre stosunki z okolicznymi sąsiadami. Gdy któraś z postaci zostanie podświetlona, oznacza to iż mają coś ważnego bądź pożytecznego do zakomunikowania. W grze możemy obserwować działania na całym archipelagu. Służą do tego trzy ikonki u góry strony. Pierwsza pozwala na obserwację całego zespołu wysp, druga ogarnia tylko naszą i wszystkie osady na niej istniejące (jest ich maksymalnie 16) zaś trzecia ikona przenosi nad do naszej własnej wioski. O sile gracza decyduje zarówno gospodarka jak i ekonomia. W pierwszym przypadku zawodnik nie obędzie się bez rozbudowanych koszar, co pozwoli mu na stworzenie silnej armii, składającej się zarówno z ciężkiej piechoty, jak i maszyn oblężniczych, bez których nie można marzyć o zdobyciu innego grodu. Droga ekonomii opiera się na rozbudowie przemysłu wydobywczego i rozwojowi badań na uniwersytecie. Dzięki innowacjom technicznym i gospodarczym wzrasta liczba gromadzonych surowców oraz potencjał militarny i polityczny naszej osady. Kolejną ważną sprawą jest komunikacja morska, warto zatem dbać o budowę i rozbudowę portu, gdzie werbować możemy zarówno kogi kupieckie jak i galery wojenne. Gracze początkujący mają zapewnioną „ochronną rękę bogów” w postaci nietykalności, która trwa jedynie przez krótki czas na początku rozgrywki. Pozwala to na wstępną rozbudowę miasta i gospodarki, oraz nawiązanie stosunków dyplomatycznych. Oprócz tego gracz może wykupić konto Premium, które pozwala na budowę kilku budynków jednocześnie oraz zwiększa ilość posiadanej ambrozji.
Zobacz też podobne, bezpłatne gry mmo jak Terra Militaris
Ikariam Poradnik
Początkujący gracz nie ma środków, czasu ani budynków umożliwiających stworzenie silnej i zdyscyplinowanej armii. Pierwszorzędnym celem staje się zatem rozbudowa gospodarcza i naukowa. Warto zatem postawić na wydobycie surowców, przy cichej nadziei, ze żaden z silniejszych sąsiadów nie pokusi się na podbój naszych ziem. Korzystając z „boskiej ochrony” zapewnianej przez pierwszy etap rozgrywki, powinniśmy nawiązać stosunki dyplomatyczne i gospodarcze z okolicznymi mieszkańcami. Zapewni to względny spokój o przyszłość i odbije się pozytywnie na stanie naszej kiesy. Niezbędne jest wybudowanie koszar i portu handlowego, co otworzy nam warunki na handel z innymi obszarami (zwłaszcza że utrzymanie statków jest darmowe) i pozwoli na werbunek początkowo słabej, ale zawsze jakiejś armii. Kolejna ważna sprawa to ratusz, od którego poziomu zależy liczba populacji danej osady. Wraz z rozwojem ratusza, zwiększa się liczba mieszkańców naszego miasta, czyli potencjalnych robotników i górników. Gdy ratusz osiągnie poziom 4, wyczerpie się ochronna moc bogów, zaś gracz zostanie skazany na walkę o przetrwanie. Obywatele to także potencjalni naukowcy. Można ich umieścić w akademii aby pracowali ku chwale twego imperium nad dziedzinami nauki (żegluga, wojsko, nauka, gospodarka). Oczywiście obywatele nie są tępymi maszynami do robienia pieniędzy, dlatego konieczne jest dbanie o ich zadowolenie, w innym wypadku zaczną emigrować z twojej osady. Można to zrobić za pomocą tawerny, gdzie mieszkańcy otrzymywać będą umilające życie trunki, bądź budując muzeum, co zwiększy poziom kultury obywateli i tym samym zwiększy ich zadowolenie.
Zarówno naukowcy jak i jednostki wojskowe są utrzymywane z twojej własnej kieszeni. Warto zatem zastanowić się zawczasu na ile liczebną armię mogę wystawić i czy nie obciąży to zbytnio mojego portfela. Istotne jest to zwłaszcza przy planowaniu wypraw grabieżczych, gdzie utrzymanie poruszających się jednostek jest dwukrotnie większe niż stacjonujących w osadzie. Jeżeli jednak gracz zdecyduje się na podbój wrogiego terytorium powinien pamiętać o statkach, na które można szybko i łatwo załadować zagrabione surowce. Bitwa w grze Ikariam rozgrywana jest przez kilka rund, podczas których można wzywać posiłki i nawoływać sojuszników do wsparcia zbrojnego. O sile armii decyduje przede wszystkim ilość ciężkiej piechoty oraz artylerii, koniecznej do zdobycia obleganego grodu. Im większe morale wojska, tym większa szansa na sukces (maleją adekwatnie do ponoszonych strat, długości walki i przewagi liczebnej przeciwnika). Im bardziej rozbudowana osada, tym potężniejszy mur, który ją chroni. Zapobiega on zarówno bezpośredniemu atakowi, jak i szpiegowaniu stanu jednostek i budynków wewnątrz osady. Aby stworzyć szpiega należy go zwerbować w kryjówce. Jednostka ta może sprawdzić stan majątkowy, militarny i naukowy w danej osadzie. Wykryty szpieg oznacza zaostrzenie stosunków z danym sąsiadem i może doprowadzić do wypowiedzenia otwartej wojny. Warto zatem zabezpieczyć się różnego rodzaju sojuszami i traktatami, które pozwolą nam oczekiwać pomocy ze strony okolicznych sąsiadów w razie konfliktu. Ostatnią sprawą godną uwagi jest religia, która w życiu starożytnych Greków miała niebagatelną rolę. Im bardziej bowiem wierzący są twoi mieszkańcy, tym większa szansa na to, że łaskawy bóg wyspy (każda wyspa ma innego), pozwoli miłosiernie na wybudowanie cudu. Szerzenie wiary spada na barki świętobliwych kapłanów, których werbuje się w świątyniach.
To opis najważniejszych elementów gry Ikariam. Gracz musi sam zdecydować czy chce osiągnąć sukces drogą dominacji gospodarczej bądź militarnej. Ważne jest umiejętne gospodarowanie surowcami i dobre lawirowanie dyplomatyczne miedzy jednym sąsiadem a drugim. Reszta w ręku bogów !