Ogame Poradnik dla początkujących część I.

ogame-logo

Ogame należy do darmowych gier na przeglądarki internetowe typu MMOSG. Stworzona została w roku 2003 przez niemiecką firmę Gameforge GmbH i cieszy się sporo popularnością w wielu krajach, także i w Polsce. Dla pasjonatów udostępniono konto premium, gdzie za pieniądze mogą kupować dodatkową antymaterię – jeden z surowców w grze. Gracz może zarejestrować się a jednym z serwerów (uniwersów). Każde uniwersum to oddzielny wszechświat, mieszczący po15 tysięcy graczy. Aby było ciekawiej, uniwersum zostało podzielone na galaktyki (jest ich 9), układy słoneczne (499 w jednej galaktyce) i planety (po 15 na układ słoneczny). Było to niezbędne wraz z upowszechnieniem się gry. Co jakiś czas zostaje także utworzone nowe uniwersum (w polskiej wersji jest ich obecnie 73). Każdy gracz zaczyna z jedną planetą, tzw. planetą matką i może kolonizować kolejne (maksymalnie 8 planet). Planety różnią się między sobą wielkością i temperaturą.



Cel gry jest prosty – stworzyć silne imperium kosmiczne, zgłębiać badaniami coraz to nowe technologie i wspinać się na najwyższe miejsce w ogólnym rankingu rozgrywek. Planety to nasze bazy surowcowe, gdzie wydobywany jest kryształ, metal oraz deuter. Służą one do powstawania budynków, tworzenia statków kosmicznych i zgłębiania nowych technologii. Niezbędna w grze jest także energia. Ją produkują satelity słoneczne oraz elektrownie (fuzyjna bądź słoneczna). Od ilości naszej energii zależy ilość wydobywanych surowców, co ma odbicie w przebiegu całej rozgrywki. Gra toczy się bez przerwy, co oznacza że technologie i wydobycie prowadzone jest nawet po wylogowaniu. Minus jest jeden – istnieje ciągłe prawdopodobieństwo ataku ze strony przeciwników. Aby osiągnąć pełny sukces w rozgrywce konieczne jest wydobywanie surowców, badanie nowych technologii i budowa statków kosmicznych, które dają możliwości handlowe oraz militarne. Dopiero przy pracy nad tymi dziedzinami można liczyć najpierw na przetrwanie, a później na sukces.

Nie masz jeszcze darmowego konta – wejdź na Ogame Rejestracja i zacznij zabawę ZA FREE. Jeśli lubisz gry w kosmicznych klimatach sprawdź także Dark Orbit rejestracja – darmowe mmo o walkach statków kosmicznych.

Ogame jest grą niezwykle wciągającą, o czym świadczy liczba graczy na całym świecie. Często zdarzają się nieuczciwości w postaci posiadania dwóch kont na jednym uniwersum, korzystanie z programów automatycznie kierujących rozgrywką za nas (gracz nie musi wchodzić codziennie na konto, gdyż jest ogarniane bez jego udziału). Takie zachowanie karanie jest oczywiście banem, jednak wielu wprawionych graczy sprytnie omija bariery ochronne rozgrywki. Dla innych Ogame to źródło uzależnienia porównywalne do alkoholu czy papierosa. W pewnym momencie każdy musi wejść na konto, sprawdzić wynik bitwy bądź zarządzić procesem budowy nowego budynku. Świadczy to o tym, że Ogame może być prawdziwym sidłem dla fanów gier MMO i strategicznych, a jednocześnie zapewnia świetną zabawę i moc wrażeń. Ryzyko uzależnienia jest jednak realne, więc każdy powinien się zastanowić czy warto przedkładać życie naszej kosmicznej planety nad życie osobiste.

Gracz zaczyna grę na planecie matce. Składa się ona z określonej liczby pól na których mogą powstawać nowe budynki. Każdy budynek ma określony poziom, który można powiększać. Jest to jednak związane z coraz większymi kosztami i ilością potrzebnego czasu. Podobnie jest z wyburzaniem stojących już budowli. Typu budynków podzielone są w grze na dwie zakładki – surowców i stacji. Pierwsza zakładka mieści w sobie: kopalnie (kryształu i metalu), elektrownie (fuzyjna i słoneczna), magazyny (kryształu i metalu), zbiornik i ekstraktor deuteru oraz satelitę słoneczną. W zakładce stacji znajdziemy laboratorium badawcze (służy do zgłębiania nowych technologii), fabrykę robotów (dzięki niej skraca się czas powstawania budynków), stocznię (tam powstają statki kosmiczne), terraformer (budynek przygotowuje tereny niedostępne pod przyszłe budowle), silos rakietowy (magazyn rakiet dalekiego zasięgu). Dla rozwoju naszej kosmicznej cywilizacji niezbędne są oczywiście badania. Dzięki nim unowocześnimy ekonomię, wydobycie surowców energetycznych a także stworzymy silną flotę statków kosmicznych. Technologie jakie badamy działać będą na wszystkich posiadanych przez nas planetach, co jest prawdziwą zaletą gry. Oczywiście im bardziej skomplikowana formuła badawcza, tym dłuższy czas oczekiwania na jej opracowanie. Dzięki technologii energetycznej jesteśmy w stanie szybciej produkować energię i lepiej ją magazynować. Technologia jonowa pozwala na wyprodukowanie śmiercionośnej broni. Technologia szpiegowska pozwala na lepszą orientację o świecie wokół naszych planet. Warto zatem inwestować czas i środki w badania. Im wyższy poziom laboratorium badawczego, tym szybciej technologie będą opracowywane. Dotyczy to zarówno badań nad ekonomią jak i wojskowością (technologia obronna, bojowa i opancerzenia).

W kwestii wojskowości gra jest prosta. Budujemy flotę i wysyłamy ją na planetę przeciwnika. Im dalsza droga tym dłuższy lot, a co za tym idzie koszt. Walka zaczyna się i kończy w momencie, gdy nasza flotylla dociera do siedziby przeciwnika. Jeżeli przełamiemy obronę, zabieramy połowę surowców wroga (kwestia ładowności naszych okrętów kosmicznych) i wracamy do swojej planety. Im wyższy poziom naszej stoczni, tym lepsze statki i krótszy czas ich powstawania. Podzielone są na transportowce, myśliwce, bombowce, niszczyciele, pancerniki oraz Gwiazdy Śmierci (jak Gwiezdne wojny to na całego…) Jeżeli pragniemy poznać sekrety obrony i uzbrojenia wroga, wysyłamy sondę szpiegowską, a gdy przychodzi nam stoczyć walkę z myśliwcami, wysyłamy krążowniki.

Stale należy pamiętać o bezpieczeństwie naszej planety. W tym celu istnieją tzw. systemy obronne. Składają się z rakiet obronnych, laserów, dział i powłok obronnych. Mają one na celu odparcie wrogiego ataku, do czasu aż będziemy w stanie wysłać swoją flotę na odsiecz.

W grze istnieje także możliwość sojuszu z innymi graczami, co bardzo pomaga w zabezpieczeniu granic. Dobry sojusz to mały sojusz, gdzie kilkunastu członków współdziała gospodarczo i militarnie, osiągając coraz to wyższe miejsce w rankingu danego uniwersum. Istnieją jednak sojusze po 400 graczy. Rzecz gustu. Oczywiście zawieranie paktów wiąże się z systematycznym przebywaniem na stronie, w innym bowiem wypadku zostaniemy najnormalniej w świecie wykluczeni z sojuszu, w myśl zasady „nieaktywny sojusznik-niepotrzebny sojusznik”.

Na początku wspomniałem o antymaterii. Jest to praktycznie jedyna odpłatna rzecz w grze. Dzięki niej jesteśmy w stanie werbować oficerów naszej floty. Każdy z nich wnosi coś pożytecznego do sposobu gry. Mechanik zmniejsza straty podczas walki, geolog zwiększa wydobycie surowców, technokrata skraca czas badań a admirał zwiększa ilość statków w danej flocie (tej którą dowodzi) o dwa.

Zobacz także: Ogame Poradnik dla początkujących część II.

Ogame

Zostaw komentarz