Ogame Poradnik dla początkujących część II.

ogame-logo

Zobacz także: Ogame Poradnik dla początkujących część I.

Gra dzieli się na sferę ekonomiczną, technologiczną i militarną. Rozwijanie jednej z nich rzutuje na postępy w dwóch pozostałych. Jeżeli pragniemy osiągnąć sukces, musimy rozbudowywać trzy gałęzie jednocześnie. Poczynając od przemysłu i energii. Wydobycie metalu, kryształu i deuteru powinno być dla nas najistotniejsze. Każda planeta posiada niewyczerpane zasoby owych surowców, jednak różnią się one w ilości kopalń (minus losowego przydzielania planet graczom). Metal to surowiec niezbędny do powstawania budynków i floty wojennej. Jego wydobycie jest zatem warunkiem koniecznym do dalszego rozwoju imperium. Kolejny surowiec – kryształ, stanowi podstawę wszelakich badań, co czyni go surowcem równie ważnym jak metal. Ostatni minerał – deuter jest specyficzny. Bardzo ciężko go pozyskać, co zmusza gracza do racjonalnego gospodarowania jego zapasami. Deuter jest wymagany w badaniach oraz, co ważniejsze, stanowi paliwo dla naszej floty. Bez deuteru nie ma mowy o prowadzeniu zmagań wojennych. Dobrze jest rozbudować kopalnie do 20 poziomu. Pozwoli to na szybkie i sprawne wydobywanie i przeznaczanie surowców na budowę i rozwój floty wojennej.Po wstępnym rozpoczęciu wydobycia surowców, pora zapoznać się z opcjami technologicznymi. To one stanowią faktyczną siłę naszego imperium. Im więcej badań przeprowadzimy, tym lepsze staną się nasze elektrownie, kopalnie i okręty wojenne. Warto zatem rozpocząć badania nad technologią energetyczną i napędem spalinowym. Dzięki temu stworzymy kilka transportowców. Wraz z opracowaniem napędu impulsowego, będziemy mogli produkować ciężkie myśliwce. Technologia jonowa odblokuje krążownik a napęd przestrzenny da nam okręt wojenny. Dzięki tym wszystkim zabiegom uzyskamy możliwość stworzenia statku kolonizacyjnego. Będzie on naszą szansą na zdobywanie nowych planet – źródeł potęgi gospodarczej i militarnej. Następnie mądrym posunięciem będzie opracowanie systemów obronnych, które zwiększą siłę naszych statków bojowych i infrastruktury obronnej planet.

Nie masz jeszcze darmowego konta – wejdź na Ogame Rejestracja i zacznij zabawę ZA FREE. Ogame to nie jedyna darmowa gra MMO w klimatach science fiction – sprawdź również Battlestar Galactica Online Rejestracja – gra oparta na kultowym serialu.

Najlepiej będzie, gdy każda nasza kolonia będzie istnieć w oddzielnej galaktyce. Dobrze jest też atakować takie z dużą ilością pól, gdyż tylko takie planety mogą stanowić realną siłę wojskową i ekonomiczną. Planety te będą w przyszłości stanowić swego rodzaju bazy wojskowe, z których wysyłać będziemy wojska na podbój kosmosu. Przed walką dobrze skorzystać z programów symulujących bitwę (np. Speedsim), które pozwolą nam ocenić ewentualne straty. Przed walką dobrze jest przeszpiegować obronę przeciwnika w celu wykrycia ewentualnych pułapek i niespodzianek. W walce dobrze używać ciężkich maszyn a lekkie masowo wysyłać na zniszczenie, co da ochronę naprawdę wartościowym jednostkom. Po bitwie możemy zebrać surowce z rozbitych okrętów (recykling w pigułce…) co jest świetnym źródłem zarobku (nic się nie marnuje). W kwestii obrony warto postawić na działa plazmowe, jonowe i gaussa, jednak nie powinno to pochłaniać dużej części naszego budżetu. To flota jest prawdziwym środkiem bojowym i to w nią lub nasze surowce będzie skoncentrowany atak wroga.

Najcenniejsza rada brzmi – nie ma mowy o silnym imperium bez systematycznego wchodzenia na konto. Wrogowie bez mrugnięcia okiem wykorzystają naszą nieobecność, co skończyć się może zmieceniem naszej dumnej floty w drobiny gwiezdnego pyłu. Inni przeciwnicy skupią się na grabieniu naszych surowców co niemiłosiernie osłabi nasz wojskowy i technologiczny potencjał. Jeżeli chcemy przetrwać i osiągnąć sukces musimy stworzyć jak najszybciej silną i mobilną flotę wyposażoną w arsenał innowacji technologicznych i utrzymywanych dzięki stabilnej i rozwiniętej ekonomii. Połączenie tych spraw da nam sukces. I nie zapominajmy o sojuszach. Nie jest to nadrzędna sprawa w grze, ale kilkoro dobrych znajomych potrafi się przydać w walce z naprawdę potężnym przeciwnikiem, a w grze istniejącej od prawie 10 lat, takowych nie zabraknie. Przed każdą bitwą obliczajmy koszty i straty, po bitwie zbierajmy porozrzucane surowce, a wtedy nie będziemy narzekać na zły stan ekonomii. To gra dla fanów strategii i perspektywicznego myślenia. Jeżeli jesteś w tym nowicjuszem, świat gry Ogame prędko Cię tego nauczy.

Ogame MMO

Zostaw komentarz