W strategicznej grze MMO Plemiona o sile danej osady decyduje wojsko. Jeżeli chcemy stanowić poważny element otaczającego nas świata musimy stworzyć silną i zdyscyplinowaną armię, zdolną zarówno do obrony jak i ataku w przyszłości. Ważną kwestią jest też rozbudowa przemysłu, stanowiącego podporę wioski i armii. Nie ma silnej ekonomii bez ciągłych i dużych dostaw z kopalń i tartaków. Dobrze jest zatem rozbudowywać te budynki naszej wioski. Dobrym pomysłem jest także zdobycie drugiego grodu (opuszczony lub słaby), co znacznie wzmocni nasz potencjał militarny i gospodarczy. Pamiętajmy że wioski muszą znajdować się w bliskiej odległości co pozwoli nam na szybką pomoc zbrojną w razie napaści z zewnątrz na jedną z nich oraz płynną i sprawną wymianę surowców.
|
|
Rabowanie wiosek (farmienie) to szansa na duże przychody w bardzo krótkim czasie. Aby to osiągnąć, należy wyszkolić w ratuszu rycerza, który będzie rabował okoliczne wioski i przynosił nam zysk. Gdy osiągniemy 3 poziom ratusza, możemy stworzyć koszary i wyszkolić pikinierów, którzy również świetnie nadają się do napadów grabieżczych. Ważne jest to aby nie grać wyłącznie w defensywie. Od samego początku musimy bodaj w małym stopniu zaznaczyć swoje istnienie na mapie, co pomoże w nawiązaniu stosunków dyplomatycznych z innymi graczami. Ważne jest jednak zbieranie informacji o sąsiadach, co pozwoli na dobre zabezpieczenie się bądź przygotowanie do ewentualnego konfliktu. Im więcej będziemy wiedzieć tym lepiej. Warto szukać sojuszników z dalszej części mapy, co pozwoli nam bez przeszkód rabować okoliczne tereny, zwłaszcza barbarzyńskie. Jest to o wiele bardziej opłacalne od systematycznego podnoszenia poziomu ekonomii, warto jednak od czasu do czasu zadbać o jej rozwój.
Sprawdź Plemiona rejestracja – graj za darmo w rozbudowane strategiczne MMO.
Gdy ratusz osiągnie poziom trzeci, należy wyszkolić w wybudowanych koszarach oddział pikinierów (30 – 40), którzy pomogą naszemu rycerzowi w grabieniu surowców z okolicznych terenów. W początkowej fazie rozgrywki całą uwagę skupiamy na rozboju. Następnym krokiem staje się rozbudowa oddziałów toporników, którzy przydadzą się do walki z innymi graczami. W stajni koniecznie szkolimy jednostki lekkiej jazdy, które lepiej od pikinierów radzą sobie z grabieniem barbarzyńskich i sąsiednich wiosek. W kwestii ciągłego napływu surowców konieczne jest zdobycie drugiej, najlepiej dobrze sytuowanej wioski. W tym celu szkolimy za wybijane monety w pałacu Szlachcica, który za pomocą pojedynczych ataków osłabia morale danej osady. Po zdobyciu wioski musimy koniecznie wprowadzić do niej wojsko, które będzie stanowić ochronę przed zakusami innych graczy. Koniecznie należy rozbudowywać koszary i stajnie co pozwoli na budowanie większej liczby jednostek w krótszym czasie. Liczba wojsk ofensywnych powinna przekraczać liczbę armii defensywnej. Jak wspomniałem powyżej, najważniejszy jest atak. Od strony dyplomatycznej, gra jest bardzo urozmaicona. Możemy zawierać umowy handlowe i wojskowe, podpisywać sojusze i je zrywać. Każdy traktat to pewnego rodzaju zobowiązanie, zatem niewywiązywanie się z postanowień dokumentu grozi wykluczeniem z sojuszu oraz zaostrzeniem stosunków. Wszyscy członkowie danego plemienia spotykają się na forum na tzw. zebraniu rady, która decyduje o kierunku wspólnej polityki w stosunku do innych plemion. Każdy głos na forum plemiennym jest równie ważny, choć o najważniejszych kwestiach decyduje założyciel plemienia. Do wspólnoty warto przyjmować graczy o określonym potencjale, który wniesie coś do grona. Przyjmowanie byle kogo nie przyniesie korzyści w późniejszej rozgrywce, a tylko zwiększy problemy przy podejmowaniu decyzji.
W kwestii obrony naszej wioski niezbędne jest wybudowanie muru, który zwiększy wartość bojową naszych jednostek defensywnych. Silna armia to silny argument. Nie łudźmy się jednak – zawsze ktoś może mieć większą od naszej. Warto zatem zawiązać przyjazne stosunki z najbliższymi sąsiadami – oni mogą pomóc nam pierwsi. Dobrze więc pomagać im w czasie pokoju, co może się odwdzięczyć w przyszłości.
Ochrona surowców ogranicza się do chowania ich w schowku, pałacu bądź ciągłego inwestowania w wojsko i budynki. Aby zwiększyć handel i korzyści z niego płynące należy rozbudować rynek. Gdy zdobędziemy 10 wiosek możemy rozpocząć permanentny rozwój ekonomii i wojska. Ku zwycięstwu plemienia. A godło naszej wspólnoty zostawi trwały ślad w świecie gry.