RIFT – poradnik dla początkujących.

Rift

W związku z tym, że jedna z lepszych gier MMORPG – RIFT przeszła na model Free 2 Play i stanie się darmową grą MMO postanowiliśmy napisać krótki poradnik dla początkujących graczy RIFT. Po rejestracji w RIFT (możesz jej dokonać klikając > Rift rejestracja) jak w każdym MMO musimy stworzyć swoją postać. Przy tworzeniu postaci najpierw musimy wybrać płeć oraz frakcję do jakiej będzie należała nasza postać. W RIFT do wyboru mamy dwie frakcje: Guardians i Defiant, każda z nich ma przypisane 3 rasy. Dla frakcji Guardians są to: Dwarves, High Elves i Mathosian, a dla frakcji Defiant: Bahmi, Eth i Kelari. Więcej o frakcjach i rasach RIFT postaramy się napisać w odrębnym poradniku.

RIFT Tworzenie Postaci

Po wybraniu frakcji i rasy musimy wybrać główną klasę, która w RIFT nazywa się Calling (Powołanie), do wyboru mamy dosyć klasyczne: Warrior, Cleric, Mage i Rogue czyli Wojownik, Kapłan, Mag i Łotrzyk.

RIFT Calling

To jaki Calling wybierzemy określi do jakich klas będziemy mieli dostęp. Klasy te nazywają się Souls i jest ich 8 dla każdego Powołania (Calling). Czyli przykładowo jako Calling wybieramy Warrior, a następnie mamy do wyboru 8 Souls (podklas). W sumie w całej grze mamy więc aż 32 podklasy (Souls). Dzięki temu RIFT nie jest tak schematyczne jak inne gry MMO. Chcesz na przykład mieć postać maga, który może leczyć lub łotrzyka, który będzie tankiem? Nie ma problemu, w RIFT możesz mieć taką postać. Podklasę czyli Soul wybierzesz po wykonaniu pierwszego questa w grze.

RIFT Souls

Po wybraniu głównej klasy (Calling) możesz zmienić wygląd swojej postaci. Tu do naszej dyspozycji jest zestaw dosyć standardowych narzędzi. Po określeniu wyglądu postaci pozostaje Ci nadanie jej imienia i możesz zaczynać grę.

RIFT Pierwszy Quest

W RIFT gracze wcielają się w tak zwanych Ascended (Wzniesionych?) czyli Telaran, którzy zginęli w wielkiej Wojnie Cieni (Shade War) i zostali wskrzeszeni aby walczyć z siłami Regulos. Po rozpoczęciu gry znajdziesz się obszarze startowym, gdzie znajdziesz bohatera NPC, który da Ci pierwszy quest. Nad bohaterami NPC, którzy mają dla Ciebie questy znajdziesz zieloną okrągłą ikonkę z żółtym wykrzyknikiem taką jak na poniższym zdjęciu.

RIFT pierwszy quest

Twój pierwszy quest będzie polegał na wybraniu klasy czyli wspomnianej wyżej Soul. Musisz znaleźć bohatera NPC z ikonką niebieskiego kółka z białym “ptaszkiem”. Generalnie bohaterowie NPC oznaczeni taką ikonką są związani z Twoimi aktualnymi questami. Po rozmowie z tym bohaterem NPC będziesz mógł wybrać swoją pierwszą klasę (Soul).

RIFT - wybór klasy

W okienku, które otworzy się po wykonaniu pierwszego questa będziesz miał do wyboru 8 klas. Na poniższym obrazku znajdziesz przykład dotyczący klasy Mage. Każdą klasę możesz sprawdzić klikając na nią lewym przyciskiem myszy trzymając przycisk CTRL. Pozwoli Ci to zobaczyć drzewko rozwoju, umiejętności i zaklęcia dostępne dla każdej klasy.

RIFT Mage Souls

RIFT The Soul Attunement

Wybranie klasy da Ci dostęp do drzewka rozwoju klasy (Soul tree). W RIFT zastosowano system punktów, które będziesz mógł sam rozdzielać pomiędzy swoje umiejętności i zaklęcia. Punkty te dostajesz wraz z kolejnymi levelami (co najmniej jeden na level) jednak to Ty decydujesz jakie umiejętności odblokujesz. Rzućmy okiem na przykładowe drzewko klasy Elementalist poniżej.

RIFT Soul tree

Jak widzicie drzewko klasy zostało podzielone na dwie części, górna część – Branches (gałęzie) zawiera umiejętności i zaklęcia, nad którymi masz pełną kontrolę. Możesz je odblokowywać wydając punkty, a w miarę odblokowywania dostępne stają się kolejne, coraz potężniejsze umiejętności. Nie ma tu narzuconego schematu według, którego musisz rozdawać punkty. Oczywiście aby odblokować kolejny poziom umiejętności musisz wydać określoną liczbę punktów na poprzednim poziomie. Po odblokowaniu danej umiejętności czy zaklęcia pojawi się ono na Twoim pasku skrótów i będziesz mógł używać go w trakcie walki.

RIFT soul tree branches

Dolna cześć drzewka rozwoju klasy (Soul Tree) nazwana Roots (Korzenie) zawiera zawiera umiejętności i talenty przypisane do wybranej przez nas klasy. Umiejętności te odblokowują się automatycznie po wydaniu określonej liczby punktów na umiejętności w sekcji Branches. Im więcej punktów wydasz w sekcji Branches tym więcej umiejętności odblokujesz w sekcji Roots. Umiejętności te odblokowywane są w ustalonej kolejności po jednej na raz. Po odblokowaniu dana umiejętność pojawia się w pasku skrótów i można jej używać w trakcie gry.

RIFT Soul Tree Roots

RIFT dodatkowe klasy / Souls

Wraz z Twoimi postępami w grze będziesz mógł wybrać dodatkowe klasy / Souls. Działają one w ten sam sposób jak Twoja pierwsza klasa, masz po prostu więcej możliwości wydania punktów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz tworzyć postać o dowolnych funkcjach. Nie musisz trzymać się oklepanych schematów znanych z innych gier MMO jak tank, healer, dps itd. W RIFT możesz stworzyć postać leczącego tanka czy jakąkolwiek inną kombinację jaka przyjdzie Ci do głowy.

Wraz z kolejnymi Souls Twoje okno rozwoju umiejętności może wyglądać tak:

RIFT dodatkowe klasy

RIFT początek gry

Po ukończeniu pierwszego questa i wybraniu pierwszej klasy możesz na dobre rozpocząć przygodę w świecie Telara. Na początku znajdziesz się w jednej z dwóch stref startowych (starting zone, zależnych od frakcji). Terminus dla frakcji Defiant lub Mathosia dla frakcji Guardian. W tych strefach czekają na Ciebie stosunkowo proste questy, które pozwolą Ci się oswoić z grą i zapoznać z tajnikami gry MMO RIFT.

One Response to “RIFT – poradnik dla początkujących.”

  1. Anonymous says:

    ten artykuł chyba już nie aktualny

Zostaw komentarz