Gra wydana przez studio InnoGames GmbH z siedzibą w Niemczech w roku 2003. Do Polski dotarła w roku 2006, gdzie jest znana pod nazwą „Plemiona”. Jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej obleganych gier przeglądarkowych MMOSG w kraju, mając ponad 250 tysięcy zagorzałych graczy. Rozgrywka działa tylko przez przeglądarkę internetową, nie potrzeba zatem ściągania i instalowania pliku na własnym komputerze. Gracz rozpoczyna od założenia darmowego konta na jednym z wielu serwerów (w Polsce jest ich kilkadziesiąt). Każdy różni się pewnymi szczegółami, głównie w kwestii infrastruktury i budowy jednostek. Fabuła gry opiera się na czasach średniowiecza – okresie tworzenia i rozwoju plemion barbarzyńskich i rodów chrześcijańskich. Na początku stajemy się panami jednej z wielu, słabych i nikomu nie znanych wiosek, którą musimy stopniowo rozwijać i podnosić do rangi światowego imperium. Gracze są chronieni przez pierwsze 7 dni rozgrywki i nie mogą zostać zaatakowani przez potężniejszych sąsiadów. Oprócz tego, mogą się łączyć w tytułowe plemiona, które prowadzą wspólną politykę bezpieczeństwa, zagraniczną i handlową. Jeśli nie masz jeszcze konta, a lubisz darmowe gry strategiczne zapraszamy na Tribal Wars rejestracja – gdzie założysz konto i zagrasz całkowicie za darmo.
|
|
Wioska, którą posiada dany gracz jest na początku słabo rozwiniętą placówką. Jej głównym budynkiem jest standardowo ratusz miejski, w którym wydajemy rozkazy o rozbudowie innej infrastruktury. Innym budynkiem gospodarczym jest spichlerz, gdzie nasi pracowici obywatele przetrzymują żywność i surowce oraz zagroda, gdzie zbierają się mieszkańcy. Od poziomu zagrody zależy wielkość populacji danej osady, a co za tym idzie – wielkość wojska i klasy robotniczej. Ciekawym budynkiem jest także schowek, gdzie ukryte są na czarną godzinę spore ilości zasobów. Ma to służyć ochroną materialną przed ewentualnym napadem wrogich jednostek. Inny typ budynków to infrastruktura wojskowa, do której zaliczyć można koszary, stajnie i pałac czy warsztat. W koszarach szkoli się oczywiście jednostki piechoty, a szybkość tego procesu uzależniona jest od poziomu budynku. To samo dotyczy stajni, gdzie szkolone są konne jednostki – lekkiej i ciężkiej kawalerii. Warsztat z kolei to jeden z najważniejszych budynków w całej osadzie. To tutaj badane są nowe technologie wojskowe i jednostki militarne, dzięki czemu możliwe jest tworzenie innowacyjnych oddziałów. Jeżeli chodzi o pałac, jest to miejsce rekrutacji szlachcica. Postać ta jest niezwykle przydatna w zdobywaniu wrogich osad, psując morale obrońców do poziomu zerowego. Ostatnia grupa budynków to infrastruktura ekonomiczna. Zaliczamy do nich tartak, hutę żelaza, cegielnię czy rynek. W tym pierwszym wyrębuje się i obrabia drewno, mające zastosowanie głównie w budownictwie. Stal z huty służy do produkcji zbroi i oręża dla jednostek wojskowych, zaś glina z cegielni jest cennym materiałem na nową architekturę. Rynek jest budynkiem, w którym możliwe jest przeprowadzanie transakcji handlowych z innymi graczami i wymiana surowcowa. Najważniejszym budynkiem obronnym w plemionach jest oczywiście mur obronny, którego wartość zwiększa się wraz z osiągniętym poziomem. W kwestii jednostek wojskowych, główną siłę zbrojną stanowi piesza armia, złożona z toporników, mieczników, pikinierów, szlachcica oraz łuczników. Konnica z kolei to formacja złożona ze zwiadowców, ciężkiej kawalerii, lekkiej kawalerii oraz konnych łuczników. Zaliczyć trzeba też rycerza, który jest dowódcą sił zbrojnych i najważniejszym żołnierzem naszej armii. Inny typ jednostek to machiny oblężnicze, do których zaliczamy katapulty oraz tarany. Dzięki nim możliwe jest obleganie wrogich miast, niszczenie bram i murów oraz przełamanie zaciekłej obrony przeciwnika. Są jeszcze chłopi, których można powołać po broń w ramach pospolitego ruszenia. Na taki krok można zdobyć się jednak wyłącznie w wypadku bezpośredniego zagrożenia i to nie w każdym dostępnym świecie (serwerze).
Aby stać się hegemonem w danym świecie gry Plemiona, należy poświęcać dużo uwagi rozbudowie przemysłu, handlu i wojska. Bez tych trzech czynników niemożliwa jest skuteczna obrona przed silniejszymi przeciwnikami. Początek gry należy wykorzystać na grabienie pobliskich osad, co daje więcej zysku aniżeli powolna eksploatacja ziemi. System plemion pozwala natomiast na stworzenie silnej obrony dyplomatycznej i systemu sojuszów, co zapewni spokój i bezpieczeństwo naszym granicom.
Gra Plemiona to rozgrywka o dopracowanym interfejsie, ciesząca się olbrzymią popularnością wśród graczy. Spodoba się każdemu miłośnikowi gier strategiczno – ekonomicznych oraz fanom kultury średniowiecznej, gdzie miecz zawsze był lepszym argumentem od słowa.