W War Thunder samoloty różnią się oczywiście uzbrojeniem ale oprócz tego różnią się także rodzajami używanej amunicji. Od typu amunicji zależą głównie zadawane przez nas obrażenia oraz łatwość celowania. Każda taśma amunicyjna może zawierać kilka różnych typów amunicji. Aby sprawdzić jakiej amunicji używa nasz samolot lub zmienić rodzaj taśmy amunicyjnej musimy przejść do meny Uzbrojenie. W tym celu należy kliknąć małą ikonkę z symbolami pocisków widoczną ponad ikoną samolotu na dolnym pasku w hangarze (patrz screen poniżej). Nie masz jeszcze konta? Wejdź na War Thunder Rejestracja i załóż bezpłatne konto w kilka minut.
Po wejściu w meny “Uzbrojenie” przechodzimy na zakładkę “Shell racks”, w której znajdziemy informacje na temat dostępnych dla danego samolotu taśm amunicyjnych oraz ich zawartości. Dostęp do kolejnych taśm amunicyjnych otrzymujemy wraz ze zdobywanym dla danego samolotu doświadczeniem. Po odblokowaniu kolejnej taśmy będziemy musieli ją jeszcze kupić i zamontować w naszym samolocie (przycisk Kup/Zamontuj przy każdej taśmie). Opis poszczególnej taśmy amunicyjnej wygląda tak:
Znajdziecie tu następujące informacje:
1. Kaliber używanej amunicji
2. Kolejność rodzajów pocisków na taśmie
3. Nazwy poszczególnych pocisków (rozwinięcie niżej)
War Thunder Rodzaje Amunicji
Ball – Omni-purpose – standardowy pocisk, za słaby do przebijania pancerza.
T – Tracer – pociski smugowe, które pozostawiają za sobą widoczny ślad widoczny w ciągu dnia i nocy, ułatwiają celowanie ale są widoczne również dla przeciwników.
FI – Fragmentation Incendiary – pociski odłamkowo zapalające, przy trafieniu rozpadają się na kawałki czyniąc dodatkowe uszkodzenia.
FI-T – Fragmentation Incendiary Tracer – odłamkowo, zapalająco, smugowe czyli jak wyżej z dodatkiem pocisku smugowego.
IT – Incendiary Tracer – zapalająco smugowe.
AI – Adjustment incendiary – pociski Wskaźnikowo-zapalające, wybuchają przy uderzeniu w cel, kiepsko radzą sobie z pancerzami.
IAI – Immediate-action incendiary – Natychmiastowo działający zapalający pocisk, również kiepsko radzi sobie z pancerzami.
AP – Armor-piercing – standardowe pociski przeciwpancerne.
AP-I – Armor-piercing incendiary – pociski Przeciwpancerno-zapalające.
AP-IC – Armor-piercing incendiary (cermet core) – pociski Przeciwpancerno-zapalające z rdzeniem z cermetu] – dzięki rdzeniowi z cermetu pociski te zapewniają lepszą penetrację pancerza.
AP-T – Armor-piercing tracer – pociski Przeciwpancerno-smugowe.
API-T – Armor-piercing incendiary tracer – pociski Przeciwpancerno-zapalająco-smugowe.
APCR – Armor-piercing composite rigid – pociski przeciwpancerne z rdzeniem kompozytowym.
SAPI – Semi Armor-piercing incendiary – nieco słabsze pociski przeciwpancerne z dodatkowym ładunkiem zapalającym.
APHE – Armor-piercing High-explosive – Przeciwpancerno-Burzące.
HE – High-explosive – pociski burzące, które przy trafieniu generują falę uderzeniową zadającą dodatkowe obrażenia.
HEI – High-explosive incendiary burząco zapalające.
HET – High-explosive tracer – pociski burząco smugowe.
HEF – High-explosive fragmentation – pociski burząco odłamkowe.
HEF-T – High-explosive fragmentation tracer – czyli smugowe, burzące i odłamkowe w jednym.
HEFI-T – High-explosive fragmentation incendiary tracer – mieszanka burząca, zapalająca, odłamkowa i smugowa.
HEI-T – High-explosive incendiary tracer – pociski burząco zapalające smugowe.
HVAP-T – High-veloicity armor-piercing tracer – pociski przeciwpancerne, smugowe o zwiększonej prędkości idealne do rażenia ciężko opancerzonych celów.
Warto zwrócić uwagę na skład naszej taśmy. Jeśli zawiera ona dużo pocisków zadających małe obrażenia. np smugowych (T) i standardowych (Ball) analogicznie będziemy zadawać celom bardzo małe obrażenia. Dodatkowo jeśli na naszej taśmie brakuje jakichkolwiek pocisków przeciwpancernych (AP) będziemy mieli problemu z rażeniem opancerzonych celów.
|
|
War Thunder Taśmy Amunicyjne
W War Thunder mamy kilka podstawowych typów taśm amunicyjnych. Nie wszystkie dostępne są dla każdego samolotu. Samoloty z pierwszych kilku poziomów będą miały dostęp jedynie do części podstawowych taśm amunicyjnych.
1. Taśma amunicyjna Uniwersalna – dla karabinów maszynowych taśmy te zawierają mieszankę pocisków przeciwpancernych, zapalających i smugowych. Ułatwia więc celowanie jednak ostrzeliwany przeciwnik wie również, z jakiego kąta podchodzimy i w którą stronę najlepiej uciekać. W działkach taśmy uniwersalne są dodatkowo wzbogacone o pociski burzące. Jak sama nazwa mówi taśma ta jest uniwersalna i nadaje się do niszczenia zarówno celów naziemnych jak i powietrznych. Dobry wybór szczególnie na początku, tym bardziej że jest to najtańsza amunicja.
2. Taśma amunicyjna przeznaczona do celów naziemnych – jak się łatwo domyślić najlepsza taśma do niszczenia pojazdów naziemnych jak czołgi i samochodu opancerzone. Przyda się więc w misjach, w których będziemy atakować kolumny wrogich pojazdów.
3. Taśma amunicyjna przeznaczona do celów opancerzonych – wariacja na temat taśmy do celów naziemnych jednak stworzona do atakowania ciężko opancerzonych bombowców.
4. Taśma amunicyjna przeznaczona do celów powietrznych – połączenie amunicji zapalającej, smugowej i przeciwpancernej, w przypadku działek taśma wzbogacona dodatkowo o amunicję odłamkową i burzącą. Bardzo dobra amunicja do niszczenia ciężkich bombowców.
5. Taśma amunicyjna przeznaczona do ataku z zaskoczenia – taśma składająca się z mieszanki pocisków zadających spore obrażenia. Dość trudno się celują taką amunicją (brak smugowych) jednak również przeciwnik nie widzi dobrze pocisków i nie wie skąd nadlatujemy. Najlepiej strzelać z bliskiej odległości (0,3 – 0,4 km).